hamburger icon
mobile phone icon
mail phone icon
close menu icon

Zwrot VAT z Niemiec

Puls Biznesu Nr 20/6/2006 – Kwiecień 2006, strona 26

Wydając firmowe pieniądze w Niemczech, można dostać zwrot VAT. Ale trzeba spełnić parę warunków.

Czy polska firma, która wystawia się na targach w Niemczech, może starać się o zwrot podatku VAT w niemieckim urzędzie skarbowym?

Każda polska firma, która dokonuje dla celów swojej działalności wydatków na terenie Niemiec, może zwrócić się do niemieckiego urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT. Dotyczy to oczywiście także firm wystawiających się na targach w Niemczech. Reguluje to niemiecka ustawa o VAT. Warunki zwrotu owego podatku są następujące:

- firma wystawiająca się na targach nie posiada na terenie Niemiec siedziby, oddziału ani przedstawicielstwa,
- nie jest ona zarejestrowana na terenie Niemiec jako płatnik podatku VAT,
- jest natomiast zarejestrowana na terenie Polski dla celów podatku VAT,
- zakupione na terenie Niemiec towary lub usługi związana są z prowadzoną w Polsce działalnością gospodarczą i zostały zakupione lub wykonane na terenie Niemiec rzeczywiście na rzecz polskiej firmy.

Zwrot podatku przysługuje od wszystkich towarów i usług, które zostały wykonane na rzecz wystawiającej się na targach firmy i związane są z przebywaniem na targach, za wyjątkiem wydatków na artykuły spożywcze, papierosy, alkohol i inne napoje wszelkiego rodzaju.

W celu otrzymania zwrotu podatku VAT firma musi złożyć wniosek do niemieckiego urzędu skarbowego. Wniosek ten składa się na urzędowym formularzu (USt 1 Antrag auf Vergütung der Umsatzsteuer). Musi on zostać wypełniony w języku niemieckim pismem drukowanym. Urzędem właściwym dla wszystkich firm z Polski jest delegatura centralnego urzędu skarbowego w Schwedt, leżącego nieopodal granicy polsko-niemieckiej.

Wniosek o zwrot podatku musi zostać złożony w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca roku następującego po roku, w którym został dokonany wydatek. Decyduje przy tym data wpływu do urzędu skarbowego, a nie data nadania wniosku na poczcie. Minimalna kwota wnioskowanego zwrotu wynosi 200 EUR, jeśli wniosek dotyczy okresu krótszego niż rok kalendarzowy, lub 25 EUR, jeśli wniosek dotyczy całego roku.

Do wniosku o zwrot podatku należy dołączyć oryginały rachunków. Urząd skarbowy sprawdza przy tym w bardzo szczegółowy sposób, czy rachunki zawierają wszystkie niezbędne składniki, tzn. nazwę i adres sprzedawcy, rodzaj i zakres usługi lub świadczenia, datę wykonania usługi lub świadczenia, kwotę przysługującą do zapłaty (wraz z wyszczególnieniem podatku VAT), datę dokonania zapłaty i kwotę podatku należnego do uiszczenia w urzędzie skarbowym. Przykładowo przy rachunkach za noclegi pracowników firmy wystawiającej się na targach niezwykle istotne jest, aby rachunek wystawiony był na firmę, a nie imiennie na pracownika, który korzystał z usługi hotelowej.

Do wniosku należy załączyć ponadto oryginał poświadczenia polskiego urzędu skarbowego o rejestracji firmy dla celów podatku VAT.

Jacek Franek, adwokat prowadzący kancelarię w Polsce i w Niemczech
www.jacek-franek.com

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda