hamburger icon
mobile phone icon
mail phone icon
close menu icon

Gdy niemiecki pośrednik przekroczy kompetencje

image

Życie Warszawy - poradnik Nr 12 – Listopad 2003, strona 13

Jestem pośrednikiem handlowym. Zawarłem umowę w imieniu przedsiębiorstwa z niemieckim kontrahentem, nie miałem jednak odpowiedniego pełnomocnictwa, a umowa okazała się dla zarządzających firmą niekorzystna. Co mogę zrobić?

Podobnie jak w prawie polskim, także w Niemczech, pośrednik handlowy jest osobą prowadzącą samodzielnie działalność gospodarczą, zajmującą się pośredniczeniem w zawieraniu umów. Pośrednictwo to może mieć dwie formy:

- przedstawicielstwa,
- pośrednictwa (w ścisłym tego słowa znaczeniu).

W pierwszym przypadku agent wyszukuje kontrahenta, współpracuje w prowadzeniu rokowań, ale umowę z kontrahentem zawiera mocodawca agenta, czyli polskie przedsiębiorstwo.

W drugim przypadku agent zawiera umowę w imieniu mocodawcy.

Jednak pełnomocnictwo do zawierania umów udzielane jest niezbyt często, gdyż przedsiębiorstwa przed zawarciem umowy najczęściej chcą sprawdzić dane dotyczące drugiej strony, a w szczególności jej wypłacalność. Chcą też zachować pełną niezależność w dysponowaniu towarem.

Gdyby pośrednik handlowy, któremu nie udzielono pełnomocnictwa, zawarł umowę w imieniu przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwo musi, gdy dowie się o jej podpisaniu, a sobie tego nie życzy, natychmiast odmówić zgody na jej zawarcie. Jeżeli nie stanie się to niezwłocznie, umowę uznaje się za zawartą. Bardzo istotne jest więc, żeby przedsiębiorstwo reagowało jak najszybciej.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda